Horozluhan Mahallesi, Abkes Sk. No:7, 42110
+90 332 248 25 39
info@efebalata.com

Debriyaj Sorunları Hakkında

Debriyaj kaçırmasının nedenleri

Debriyaj kaçırmasının çeşitli sebepleri olabilir. Debriyaj baskı plakası ve debriyaj diskinin yanında problem çoğu zaman ayırma sistemindedir. Diğer nedenlerden bazıları ise yanlış işlenmiş volan veya yanlış debriyaj montajı.Debriyaj diskinin perçin başlıklarına kadar aşınmış olması debriyaj kaçırmasına neden olabilir.

 

Debriyaj kaçırmasının nedenleri

Sadece debriyaj diski değiştirdiğiniz zaman volanın ve baskının çalıştıktan sonra tekrar işlenmediğinde balatanın tüm yüzeyine temas etmez.Buda aracınız debriyaj kaçırmasına neden olabilir.

Debriyaj sesinin nedenleri

Zıngırtı şeklindeki gürültüler, debriyaj disklerine öncül söndürücüler takıldı ise, yük değişmelerinden kaynaklanabilir. Bu sesler debriyaj diskinin kullanım ömrünü veya işlevini bozmaz. Diğer olası nedenler ise, yanlış parçaların takılması veya debriyaj diskinin yanlış pozisyonda takılması olabilir.Düzensiz motor çalışması ve hizalama hatası olduğu zaman diskin üzerinden frezenin sıyırması sonucu aracınızda bir ses meydana gelebilir

Debriyaj sesinin nedenleri

Debriyaj rulmanının iç bileziklerinde olan aşınma sonucu bir ses meydana gelebilir.

Debriyaj silkmesinin nedenleri

Debriyaj silkelerse, problemin ille de debriyajdan kaynaklanması gerekmez. Eskimiş motor takozları veya kötü motor ayarı da debriyajın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Yanlış debriyaj diskinin takılması da debriyajın kaçırmasına neden olabilir.Yağ ve gresle yüzeyi kirlenmiş debriyaj diski aracınıza silkeleme meydana getirebilir.

Debriyaj silkmesinin nedenleri

Göbek frezesinin zorlanması ve hasarlı olması halinde debriyaj silkelemesi meydana gelebilir.

Debriyaj vitese geçmeme sorunu

Şayet debriyaj boşa alınmıyorsa, problemin ille de debriyajdan kaynaklanması gerekmez. Ayırma sistemindeki arızalar, sıkışmış pilot yatak, önemli montaj gereksinimlerine uyulmaması sık görülen nedenlerden bazılarıdır.Debriyaj baskısının yan taraflarda bulunan yaprak yayların bükülmesi ve deforme olması sonucu debriyaj vitese geçmiyor olabilir.

Debriyaj vitese geçmeme sorunu

Debriyaj diskinin bir darbe sonucu oluşan kavislik ve eğiklik sonucu debriyaj vitese geçmiyor olabilir.